Tanečné divadlo Ifjú Szivek úspešne tancovalo v Rumunsku

Tanečné divadlo Ifjú Szivek

Uplynulý týždeň predstavilo Tanečné divadlo Ifjú Szivek choreografiu Vyvlastenie až trikrát. V Bátorových Kosihách, v Bratislave a v Rumunsku. Všetky tri miesta boli svojím spôsobom výnimočné.

Diváci v Bátorových Kosihách prekvapili tanečníkov: “Zriedkakedy sa stretávame s takým nadšeným publikom. Už na začiatku nás privítali búrlivým potleskom,” povedala Mária Horváthová, tanečnica Ifjú Szivek.

V Bratislave tancoval súbor Vyvlastenie tento rok posledný krát v rámci jesennej sezóny v domovských priestoroch na Mostovej 8 v Bratislave. Rutina domáceho javiska ponúkla divákom do detailov vypracované predstavenie, čo potvrdili aj vypredané lístky na štvrtok večer: “Bolo to dojemné,”poznamenal jeden z divákov.

Hneď po tomto predstavení súbor odcestoval do Rumunska. Po prekvapujúco dlhej ceste strávili tanečníci tri dni v meste Sfântu Gheorghe, kde predstavili tanečné inscenácie Vyvlastenie a Listy. “Veľmi veľa divákov nám zagratulovalo. Aj z odborného hľadiska sme dostali veľmi pozitívnu spätnú väzbu,” povedal umelecký vedúci Dušan Hégli.

Téma, ktorú Vyvlastenie spracováva, je človeku 21. storočia známa a v týchto dňoch nadmieru aktuálna. Všetci sme produktom súhry rôznych kultúr, ideológií a príbehov. Napriek tomu v mnohých z nás žije nevysvetliteľná túžba strániť sa všetkého, čo je "iné". Výsledkom trvalej izolácie je však vylúčenie, nech už je reč o ktorejkoľvek oblasti života.

Choreografiu Vyvlastenie predstavilo tanečné divadlo 35­krát a videlo ju takmer 10 000 divákov. Najbližšie bude Ifjú Szivek tancovať v Budapesti v Paláci Umenia.